[uwaga! Zawiera heksy]

Beyond the Borderlands to list miłosny do początków dedeków. Oryginalny moduł „Keep on the Borderlands” napisał w 1979 Gary Gygax. Pomyślany jako wprowadzający scenariusz dla niskopoziomowych postaci i początkującego mg. Przeprowadzał bohaterów od granic cywilizowanego świata do pełnych potworów do Jaskiń Chaosu.

Czterdzieści lat później na warsztat wziął to Alex Damaceno – brazylijski rysownik i game designer. Stworzył mini setting do dedekoidów, bardzo mocno inspirowany oryginałem. To opis doliny wokół twierdzy na granicy cywilizacji. Otacza ją dzicz do eksploracji i kilometry podziemi pełnych potworów. W zasadzie chyba najlepiej nazwać to po prostu remakiem. 

Sercem „Beyond the Borderlands” są niesamowicie piękne mapy doliny. Pełne malarskich klimatycznych zestawień kolorystycznych. Są bardzo proste a przy tym pełne mocnych, świeżych ilustracji. Spójrzcie na te żaboludy! Wszystko w stylu zupełnie niepodobnym to przeładowanych mięśniami pseudo realistycznych obrazów, do jakich przyzwyczaiła nas większość systemów głównego nurtu. Polscy wydawcy! Spójrzcie, jak może wyglądać design – zamiast kolejnego podręcznika stylizowanego na starą książkę.

Bazą naszych bohaterów jest twierdza, punkt światła w nieprzyjaznym świecie. Stamtąd wyruszają eksplorować okoliczne heksy. Dostajemy proste zasady zwiedzania dziczy i gubienia się w niej, tabelkę do losowania pogody. Jest też tablica ogłoszeń do wrzucania graczom questów pchających ich w poza bezpieczeństwo. 

Na razie skończona jest zaledwie jedna z trzech planowanych części. Jej zawartość to opis twierdzy i biomów dookoła niej. Do tej pierwszej dostajemy przydatne podstawy i trochę dodających smaczku szczegółów. Każdy z biomów składa się z kilku pięknie narysowanych heksów i wyposażony jest w tabele spotkań losowych oraz generator plotek, które możemy usłyszeć. Każdy hex jest też opisany pod względem unikalnych dla niego spotkań. Możemy natknąć się np. na szalonego pustelnika, wioskę żaboludzi lub grupę możnych na polowaniu. Część tych wydarzeń jest inspirowana oryginalnym modułem, część dopisana. Całość jest okraszona sporą ilością praktycznych porad, jak to wszystko zebrać w całość i poprowadzić.

W drugiej części mają być opisy lochów znajdujących się w dolinie, a trzecia będzie bestiariuszem z ilustracjami i papierowymi minisami.

Przyznaje, że początkowo to ilustracje zachęciły mnie do sięgnięcia po ten moduł. Jednak wsiąkłem i chyba zamierzam go poprowadzić. Jest prosty, jest śliczny i bezpretensjonalny w swoim powrocie do początków hobby. W przeciwieństwie do wielu około osrowych produktów nie odstrasza topornością i daje duże wsparcie mistrzowi gry chcącego go poprowadzić. Wyobrażam sobie, że wielu purystów może to odrzucić. Mnie się podoba.

Ilustracje: @gnarledmonter okładka i fragment mapy modułu.

Miałem napisać, że PDF-a z tym dodatkiem można kupić w bundlu, zysk, z którego idzie na opłacenie kosztów leczenia 👑 brazylijskiego projektanta gier TTRPG. Wczoraj na TT przeczytałem, że Thiago, na którego zbierano zmarł. Bundla polecam tak czy inaczej, podejrzewam, że rachunki nie znikną. Jebać covid.
https://itch.io/b/833/help-tiago-rolim-fight-covid-19