#quentin2019 13/17

Bonjour! Witam państwa w strefie finałowej. Przed nami 5 zdaniem kapituły najlepszych scenariuszy tej edycji. Pierwszych 12 reprezentowało bardzo przyzwoity poziom. Miejmy nadzieje, że następne nie zawiodą oczekiwań.

Pierwszy z finałowych scenariuszy jest przeznaczony do Star Treka 2d20. Gracze wcielają się w załogę statku podczas swoich finalnych egzaminów. To ciekawa sytuacja bardzo bogata w możliwości do wykorzystania na sesji. Zwłaszcza że autor w sprytny sposób omija jej ograniczenia, pozwalając graczom pokierować w kluczowej chwili swoim egzaminatorem.

Nie jestem koneserem Star Treka, ale mam wrażenie, że scenariusz świetnie oddaje klimat odcinka serialu. Doskonałe jest też tło, na którym rozgrywa się przygoda. Planeta przedzielona murem na dwie części strasznie kojarzy mi się z dystopijnymi tradycjami polskiej SF. Jak coś, co mogłoby pojawić się w prozie Zajdla.

Scenariusz ma przejrzystą strukturę (choć może nieco zbyt rozczłonkowaną). Autor sprawnie posługuje się mechaniką, rozpisuje najważniejsze testy. Kawał dobrej roboty bardzo ułatwiający prace. Informacje są podawane w bardzo przejrzysty sposób. W zasadzie można prowadzić to z marszu. Podobają mi się krótko opisane dodatkowe wydarzania, które można podrzucić graczom. One same wydają się tak dobre, że trzeba by się powstrzymywać przed użyciem wszystkich naraz.

Osobiście widzę jeden problem. Scenariusz jest spisany dość luźno, a zarazem mocno zakłada, że gracze dojdą do Dramatycznego Finału™. Mam wrażenie, że graczom uda się znaleźć wyjście z sytuacji omijające konieczność dokonywania wyborów stawiających sprawę na ostrzu noża. Choć myślę, że o ile MG nie będzie na siłę i próbował ich tam ściągnąć wszyscy i tak będą się doskonale bawić.
Chętnie zobaczyłbym też akapit o każdym z pregenów dla graczy. Patrząc na same karty postaci, wydają mi nie tak żywi, jak mogliby być.

To scenariusz o wyborach. Wyobrażam sobie, że gracze spędzą dużo czasu, rozmawiając o tym, co robić. Może nie będzie dynamicznie, ale będzie intensywnie. Niektórym może się nie spodobać, że najlepsze, na co mogą liczyć to słodko-gorzkie zakończenie. Lubie takie sesje.

Zdjęcie: Free-Photos/Pixabay