#quentin2019 7/17

Kolejny ze scenariuszy na mechanice FU(NT). W zasadzie to nie scenariusz a rozbudowany sandbox.
Drużynę tworzą tutaj 'wyjęci spod prawa' włóczędzy przybywający na dziki zachód po wojnie secesyjnej. Mamy więc rzadką możliwość zagrania złolami – ale z tych sympatyczniejszych. W końcu bandyci na dzikim zachodzie mają pewną klasę :). Materiał podsuwa koncepcje postaci, kreśli sytuację początkową, generuje wątki startowe i daje wolną rękę graczom i prowadzącemu.

Co nie znaczy, że ich nie wspiera. Wszystko jest tu wręcz wypakowane generatorami. Plotki, zdobycze, pasażerowie dyliżansów autor bardzo dba, żeby świat żył i ułatwiał MG zadanie. Duży plus że reprezentacje wszystkie pregeny przygotowane są w wersji zarówno męskiej, jak i damskiej. Fajne jest też wskazanie na wykluczenie społeczne jako jedną z „motywacji”.

Nie mam dużego doświadczenia z sandboxami dlatego mogę tylko przypuszczać, jak ten setting zadziała po starcie. Wygląda to jednak na kawał całkiem porządnej roboty. Mam wrażenie, że wmontowano w niego sporo mechanizmów, które sprawią, że historia bardzo szybko zacznie żyć własnym życiem, a nie ograniczy się do jeżdżenia na kolejne skoki.

„Poza prawem” pozostawia mnie z pewnym uczuciem niedosytu. To bardzo dobra robota, ale brakuje mi w niej czegoś ekstra. Jakiegoś wyróżnika, który sprawiłby, że zapragnąłbym w to zagrać. Może można by dołożyć jakieś zegary – wydarzenia, które nastąpią niezależnie od wszystkiego i BG będą musieli mierzyć się z ich konsekwencjami. Może jakieś złamanie czystości settingu wprowadzenie elementów ze steampunka albo kosmitów? Tak czy inaczej, kawał doskonale wykonanego materiału dla fanów piaskownic.

I ostatnia uwaga, cytat pastora Josepha jest wyłącznie z Tarantino, w biblii nie występuje :).

W sesje na podstawie scenariusza będzie można zagrać na Coperniconie, prowadzić będzie Piotr Cichy (jeden z członków kapituły Quentina).

Zdjęcie: Charles Marion Russell – domena publiczna.